fbpx

Ümbruskond

Valgamaa ning ühtlasi kogu Lõuna-Eesti pärliks on lossispaa Wagenküll, mis asub ühes Eesti paremini säilinud juugendstiilis ehitatud mõisahoones. Loss asub looduskaunis kohas ning on ümbritsetud põliste metsadega.

Taagepera matkarada

Üldpikkusega 5,4 km, algab ja lõpeb Taagepera lõkkekohas, ning osaliselt läheb mööda Õhne jõe kaldaäärset. Rada on läbitav ka väiksemate ringidena. Matkaraja põhilisteks vaatamisväärsusteks on loss koos lossipargiga, Taagepera kirik ja kalmistu, parunite perekalmistu, “Musukivi”, ohvrikivi, maa-alune kalmistu ja Õhne jõgi. Tõeliselt inspireeriv matk läbipõimunud ajaloost, arhitektuurist ja ürgsest loodusest.

Taagepera kirik

Kirik on rajatud 1674. aastal Püha Johannese luteri abikirikuna. Oreli sai pühakoda aga palju hiljem – aastal 1863. Taagepera kiriku teeb külastusobjektina huvitavaks kirikus paiknev Kessleri orel. Lisaks saab vaadelda 19. sajandist pärit altarimaali „Kolgata“. Taagepera lossis pulmi pidavatele paaridele on kirik ka abielu registreerimise kohaks.

Kiriku kõrval asub kiriku kalmistu, mille arvatav asutamisaeg on 1773.a. Sinna on maetud Eesti-Soome kirjaniku ja ühiskonnategelase Hella Wuolijoe ema Kadri, tädi Leenu ja vanaisa Ott Kokamägi.

Kiriku kõrval paikneb Vabadussõja sammas. Kirik on külastamiseks avatud suveperioodil teeliste kirikuna.

Taagepera paisjärv

Korrastatud suplusrannaga avalikult kasutatav järv Õhne jõe jalamil. Paisjärve äärde jääb ka vana vesiveski, millega mõisaajal toodeti elektrit lossi ruumidesse.

Tündre järv

Kaitsealune looduslik järv Sakala kõrgustiku lõuna osas. Selle pindala on 71,6 ha, suurim sügavus 10,6 m. Tegemist on väga liigirikka elustikuga järvega, kaladest leidub seal ahvenat, särge, haugi, koha, latikat ja roosärge. Suvesoe vesi sobib ideaalselt supluseks.

Taagepera külaselts ja käsitöökoda

Ligikaudu 200 aastat tagasi rajatud hoone on ehitatud maakivist ja mõisaajal oli kasutusel hobusetallina. Tänapäeval on ta kasutust leidnud Taagepera külaseltsi ruumidena  ja külaelu elavdava tegevuspaigana. Sinna on rajatud ruumikas käsitöökoda, kus on võimalik tegeleda erinevate käsitöö liikidega nagu näiteks savi voolimine, kangastelgedel kudumine, seebi viltimine, õmblemine, ehete valmistamine jms.

Lilli looduskeskus

MTÜ Lilli Looduskeskus on ühing Lõuna-Viljandimaal ning asub meist 9,9 km kaugusel. See on loodud eesmärgiga levitada loodus- ja keskkonnasõbralikku mõtteviisi.  Loodusmaja juures on lõkkekoht ning maja juurest algab Lilli loodusmaja õpperada, mis viib salapärase pihlakasaluni, uudistada saab mägralinnakuid, kopsusamblikku, musta toonekure kunagist pesapuud ja palju muud huvitavat. Loodusmaja juures elab erinevaid koduloomi (kanad, haned, küülikud, lambad, kitsed, lehmad, hobused), kes lastes palju elevust tekitavad.

Teringi raba

Lossist 8.7 km kaugusel asuv raba on tõeliselt mitmekesise loodusega paik, kuhu on rajatud tore õpperada pikkusega 4,5 km. Ringikujuline laudtee läbib erinevate metsakooslustega rabasaari, kidurate mändidega kaetud raba ja Alatsi laukajärve, kus saab end kuumal suvepäeval jahutuseks märjaks kasta. Raja ääres on võimalik alates juulist maitsta murakaid, kukemarju, mustikaid, sinikaid, pohli ja jõhvikaid.  Rada on märgistatud infotahvlitega, kust leiate teavet erinevate taimede ja metsaasukate kohta, kes Teringis elavad. Õpperaja alguses on armas soovidepuu ja lõkkekoht.

Lossipark

Lossi ümbritseb kaunis ja maagiline park. XIX sajandil rajatud Taagepera mõisapark on üks liigirikkamaid Lõuna-Eestis. Park on ümbritsetud kõrge raudkivimüüri ja teravatipuliste kildkivikatustega väravatega, mis moodustavad maastikku hästi sobiva maalilise ansambli. Siin leidub erinevaid liike puid ja põõsaid, ka selliseid, mille kodumaa pole Eestis nagu näiteka ameerika lehis või serbia kuused.

Taagepera park pakub silmailu ja meelarahu igale rändurile ja loodusesõbrale, kes siia satub.

 

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. LOE ROHKEM Nõustun